Plama na drewnianym blacie?

Dębowe blaty ocieplają wnętrze wprowadzając do pomieszczenia ciepłą atmosferę. Jednak są materiałem wymagającym. Potrzebują regularnego czyszczenia.

Wodę i detergenty trzeba stosować z umiarem, aby nie zniszczyć struktury drewna. Nie można używać również szorstkich gąbek, tylko miękkie ściereczki.

Bardzo ważne jest, aby czyścić drewno zawsze wzdłuż włókien. Po czyszczeniu blatu należy zawsze powierzchnie wytrzeć do sucha.

Plamy po gorących naczyniach

Na blatach dębowych po zetknięciu z gorącym płynem naczyniem, mogą pojawić się charakterystyczne białe kółka. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie podkładek ochronnych.

Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja warto wyprobować sposób na czyszczenie takiej plamy. Wystarczy czasami zmieszać naftę z olejem jadalnym i pocierać powstałe kółka. Następnie należy powierzchnię wypolerować naturalnym korkiem od butelki. Jeżeli plama nie jest duża, można się jej pozbyć, polerując tylko korkiem.

Ostatecznym rozwiązaniem powstałego problemu, gdy zaproponowane rozwiązania będą niewystarczające, jest starcie warstwy olejowosku z całego blatu i jego ponowne nałożenie.

Najczęstsze plamy po winie i kawie

Alkohol jest jedną z kilku substancji, która w połączeniu z drewnem są go w stanie uszkodzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o blat olejowany, ponieważ wysokie stężenie alkoholu rozpuszcza tłuszcz. Na początek alkohol trzeba szybko zetrzeć, osuszyć powierzchnię, po czym wypolerować ściereczką nasączoną olejem lnianym.

Jeżeli plama pochodzi od czerwonego wina, podobne zabiegi mogą okazać się niewystarczające. Taką plamę można rozjaśnić za pomocą mieszanki wody utlenionej o stężeniu 3% i amoniaku. Natomiast plamy po kawie i herbacie zmyjecie z drewnianego blatu pianą z płynu do mycia naczyń.

Jak zadbać o drewniane blaty, tak by służyły nas długie lata?

Czyszczenie (codzienne)

Naturalne drewno nie przepada za wodą. Kurz wycieraj suchą bądź lekko wilgotną ściereczką.

W przypadku zabrudzeń warto użyć specjalny środek czyszczący do mebli olejowanych dostępny w naszym sklepie internetowym.

Konserwacja blatów dębowych

Każdy drewniany mebel wymaga raz na jakiś czas konserwacji. Celem jej jest odświeżenie wyglądu lub naprawa lekkich uszkodzeń typu zadrapania.

  1. Użyj papieru ściernego o gradacji 150. Obróbka ścierna w zakresie dobranym do potrzeb. Następnie oczyść dokładnie powierzchnię z pyłu.
  2. Nanieś olej gąbką lub wałkiem zgodnie z kierunkiem słojów. Odczekaj 3-4 godziny. W razie potrzeby powtórz czynność.
  3. W celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni blatu (jeżeli wymaga tego konieczność) można użyć papieru ściernego o gradacji 1000 (po olejowaniu).