Pielęgnacja blatów drewnianych

Plama na drewnianym blacie?

Dębowe blaty ocieplają wnętrze wprowadzając do pomieszczenia przyjemną atmosferę. Potrzebują również regularnego czyszczenia.

Wodę i detergenty trzeba stosować z umiarem, aby nie zniszczyć struktury drewna. Nie można używać również szorstkich gąbek, tylko miękkie ściereczki.

Bardzo ważne jest, aby czyścić drewno zawsze wzdłuż włókien. Po czyszczeniu blatu należy zawsze powierzchnie wytrzeć do sucha.

Plamy po gorących naczyniach

Na blatach dębowych po zetknięciu z gorącym płynem, naczyniem, mogą pojawić się charakterystyczne białe kółka. Aby temu zapobiec, zaleca się stosowanie podkładek ochronnych.

Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja warto wypróbować sposób na czyszczenie takiej plamy. Wystarczy czasami zmieszać naftę z olejem jadalnym i pocierać powstałe kółka. Następnie należy powierzchnię wypolerować naturalnym korkiem od butelki. Jeżeli plama nie jest duża, można się jej pozbyć, polerując tylko korkiem.

Ostatecznym rozwiązaniem powstałego problemu, gdy zaproponowane rozwiązania będą niewystarczające, jest starcie warstwy olejowosku z całego blatu i jego ponowne nałożenie.

Najczęstsze plamy po winie i kawie

Alkohol jest jedną z kilku substancji, która w połączeniu z drewnem są go w stanie uszkodzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o blat olejowany, ponieważ wysokie stężenie alkoholu rozpuszcza tłuszcz. Na początek alkohol trzeba szybko zetrzeć, osuszyć powierzchnię, po czym wypolerować ściereczką nasączoną olejem.

Jeżeli plama pochodzi od czerwonego wina, podobne zabiegi mogą okazać się niewystarczające. Taką plamę można rozjaśnić za pomocą mieszanki wody utlenionej o stężeniu 3% i amoniaku. Natomiast plamy po kawie i herbacie zmyjecie z drewnianego blatu pianą z płynu do mycia naczyń.

Jak zadbać o drewniane blaty, tak by służyły nas długie lata?

Czyszczenie (codzienne)

Naturalne drewno nie przepada za wodą. Kurz wycieraj suchą bądź lekko wilgotną ściereczką.

W przypadku zabrudzeń warto użyć specjalny środek czyszczący do mebli olejowanych dostępny w naszym sklepie internetowym.

Konserwacja blatów dębowych

Każdy drewniany mebel wymaga raz na jakiś czas konserwacji. Celem jej jest odświeżenie wyglądu lub naprawa lekkich uszkodzeń typu zadrapania.

  1. Ścieramy całość elementu dębowego papierem ściernym o gradacji 220, a następnie 400 na gąbce
  2. Powstały w wyniku szlifowania pył zbieramy najlepiej suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym
  3. Po przetarciu pyłu można przystąpić do olejowania. Do nakładania oleju używamy pada, który znajduje się w zestawie. Pada można zastąpić też wałkiem lub gąbką do mycia naczyń
  4. Po malowaniu należy odstawić elementy do wyschnięcia (średnio od 4-6 godzin w zależności od temperatury i wilgotności powietrza)
  • po całkowitym wyschnięciu do uzyskania idealnej gładkości blatu stosujemy dołączoną do zestawu włókninę do szlifowania, a następnie papier o gradacji 1000.
  • należy przetrzeć nim każdy malowany element. W wyniku szlifowania pył ścieramy najlepiej suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Po tym zabiegu biuro jest jak nowe. Takie same czynności powtarzamy, gdy na blacie jest ślad po kredkach.
  • płyn do czyszczenia w sprayu zalecamy używać po upływie kilku dni od ostatniej konserwacji blatu drewnianego. Używanie zestawu naprawczego zwiększa żywotność Twojego blatu drewnianego.